АГРОНИКА – Каров и Сие ООД
1360 София, бул. Европа 138 /ССБ
02 9268 821
0888 490 131
Централен склад : понеделник до петък от 8,30 до 17,30ч.; събота по предварителна уговорка
Работната среща
„Адресиране на опита в прилагането на мерки за подкрепа на биологичното земеделие с новите амбициозни цели на
ОСП 2021-2027“
Национална селска мрежа
1 септември 2020г
Стара Загора
Акцент
Генериране на идеи, предложения и решения за бъдеща устойчивост и ефективност в постигането на новите амбиции наОСП2021-2027
също и
- Анализ на развитието на био-земеделието у нас и съпоставено с други страни
- Нови възможности за биологичното земеделие в ОСП 2021-2027
доц.д-р инж.Калин Каров за РАБОТНАТА СРЕЩА
Биологичното земеделие категорично е свързано с технологии без използване на химически препарати.
По тази причина в Европейския съюз не се поощряват някои популярни в Америка технологии.
ТРАЙНИ КУЛТУРИ
Най-отчетливо биологичното земеделие е навлязло при отглеждане на трайни култури и зеленчуци, където при неспазването му съществува реална опасност фермерът да не може да си продаде продукцията. Тук могат да се отбележат няколко тенденции, при всяка от които редовете с растения се окопават, понякога дори ръчно (ако се намира достатъчно работна ръка). Като добра алтернатива са вече широко внедряваните машини за окопаване в реда с механичен опипвач (1) и чрез „скубане“/плевене (2) на растенията в реда. Ние предлагаме и двата вида, при което забелязваме – предимства и недостатъци.
Може ли да се премахне окопаването в междуредието на насажденията?
Първите стъпки в тази насока са направени при внедряване технологии със зачимяване. Като тяхна разновидност се появи засяването на междуредието с бобови култури, което дава възможност за активно зелено наторяване. Но и при двата случая се получава уплътняване на почвата в междуредията от движещите се по тях машини и хора. Затова се предлагат машини, които без да разрушават растителната покривка, осигуряват проникването на влага и въздух в почвата. Ние предлагаме (3) – валяк за мачкане и (4) декомпактор.
При някои природо-климатични условия (например в областта на Мелник), съществува опасност при изсъхване на междуредовата растителност да се стигне до избухване на пожар. Това налага окопаването на междуредието за предотвратяването на тази опасност. Ние предлагаме (5) – чизел и (6) брана – предимства и недостатъци.
NO TILL
Пренесената у нас от Америка НО ТИЛ технология за отглеждане на зърнени култури, по мое мнение, страда от факта, че изисква значително използване на химия, но също така , намалява влагозапасяването в по-дълбоките почвени слоеве при нашите почвено-климатични условия. Според мен по тази причина радетелите на тази технология не представят данни за разходите и реколтата за 5 последователни години. Това е период, в който като правило се проявяват тези, понякога големи различия в добивите.
Влагозапасяване:
На този клип убедително се вижда разликата в попиването на почвата без и със почвообработка.
Ние предлагаме (7) и (8) (машината на Агромет)
ОКОПАВАНЕ – HORSCH TRANSFORMER
В тази връзка заслужава да се отбележи, че такава фирма като ХОРШ не предлага машини за НО ТИЛ земеделие, а нейният култиватор HORSCH TRANSFORMER беше обявен за най-добрата машина на 2019 г
Виж видео представяне на машината
ЗЕЛЕНЧУКОПРОИЗВОДСТВО
В зеленчукопроизводството, също се търсят начини за биологично земеделие без ръчен труд, въпреки сериозните цени на използваните култиватори;
Предишни публикации
ПРЕДСТОИ ИНТЕРЕСНА ГОДИНА
вестник АГРО юни 2020
Доц.д-р инж.Калин Каров
Защо считам, че годината ще бъде интересна ?
Валежите през 2019 г. са най-слабите за последните 8 години, показват данни на НИМХ към БАН, публикувани в stringmeteo.com и обработени от Investor.bg.
Според данни валежите в 11 точки са 547,3 литра на квадратен метър, или 75% от средните за последните 10 години. Във Варна те са само 55% от средните за последните 10 години, или едва 339,5 литра на квадратен метър, в София са 63%, или 451,5 литра, а в Бургас също са 63%, или 417,1 литра на квадратен метър.
Най-много са били в Кърджали и Сандански – съответно 95% и 88% от средните за последните 10 години. Това са били съответно 792,6 литра и 524,4 литра.
Към слабите валежи през 2019 г. трябва да добавим и факта, че около 70-75% от всички валежи в България се изпаряват, малко след като са паднали. Едва 25-30% проникват в почвата и се оттичат чрез реките. Затова при спад на общите валежи и количеството валежи със стопанско значение се понижава.
Това е чудесна възможност да се направи преценка на трите конкуриращи се в момента технологии за почвообработка:
- Плужна оран
- Дълбоко разрохкване
- НО ТИЛ
За това обаче е абсолютно необходимо да се покажат реални данни от получените добиви през агросезон 2019- 2020 г. при използване на конкуриращите се технологии.
През декември с мой клиент направихме експеримент:
В един район, където той беше използвал и трите технологии. Експериментът беше направен в еднометровия почвен слой, като във всеки участък беше прокопан канал с еднометрова дълбочина. Констатирахме следното:
- В участъка, обработван с плужна оран в целия слой липсваше влага.
- Участъкът, обработван с дълбоко разрохкване беше неочаквано добре овлажнен целият слой.
- В участъка, отглеждан с НО ТИЛ технология имаше влага на около 5 см на повърхността. В по-долната част на слоя влага липсваше.
Какви са моите очаквания ?
От участъците, обработвани с дълбоко разрохкване, добивите да бъдат значително по-високи – с 20 и повече % .
Ще бъда благодарен на всеки, който сподели получените си резултати с мен на електронна поща
___________________________
“No Till” – да бъде или да не бъде


Калин Каров
моб: 0888 490 131
Добринка Карова
моб: 0888 532 731
Петър Папучаров
моб: 0885 309 633
Георги Каров
моб: 088 415 19 37
Централен офис и склад
1360 София
бул. Европа 138 /ССБ
Работно време
работен ден : 9.00 – 17.00
събота и неделя: приема поръчки по имейл
Офис Бургас
Велина Карова
моб: 0888 83 84 00